Je víno veganské?

Ročně se v Česku vypije okolo 20 l vína ročně na hlavu. Češi tak v této statistice za ostatními Evropany zaostávají. Nejvíce se u nás pěstuje víno bílé, následuje červené a rosé. Otázkou však je, jestli si tento vznešený mok mohou dopřát i ti, kteří jsou z etických důvodů na čistě rostlinné stravě.

Veganské víno? Ta otázka zní jako totální hloupost. Jak by se mohlo zvíře ocitnout ve hroznovém víně? Stává se ale, že má víno něco společného s rybou nebo třeba kuřetem!

Víno veganské je

Víno jako takové je samozřejmě veganské – tedy 100% rostlinný produkt. Co nás však může vyvést z omylu, je proces výroby vína. Mnoho lidí totiž neví, jaké látky při ní vinaři používají – tedy především látky, které nápoj čistí a filtrují zároveň. Ty mohou být právě ze želatiny vepřových kostí nebo hovězích šlach.

Pozor na výrobu

Tyto přípravky používají především vinařství, která se považují za velmi tradiční a dbají na originální výrobní procesy. Spíše než ptát se, zda je víno veganské, bychom se měli zeptat, jestli je výrobek cruelty-free – tedy zda při jeho výrobě nebylo nikomu ublíženo.

Někteří vinaři se však rozhodli jít proti trendům a víno chtějí vyrábět v souladu se vším, co k veganské filosofii patří. V Rakousku tak vzniklo víno jménem „Mladý vegan„. Zda jde o pouze o marketingový tah, nebo etické cítění vinaře, je otázkou.

Situace je tedy podobná jako na trhu s pivem – na některé značky je třeba dávat pozor. Jelikož víno živočišné prvky fakticky neobsahuje (nebo je jejich koncentrace velmi nízká), kontrola etikety nám příliš nepomůže.

Zdroj obrázku: https://picfoods.com

Aktuální články

Zobrazit všechny články >

Domácí zelenina pro zimní dny

Zatímco dny jsou stále chladnější, stoupá u nás naopak chuť na hutná jídla. Pokud i přes nízké teploty nechceme zapomenout na regionální zeleninu, měli bychom zvážit domácí bohatou nabídku různých zimních druhů zeleniny. Ty jsou především regionální, bohaté na vitamíny a zdravé i zimních měsících. Květák Druhy květáku mají v zimě hlavní sezonu. Je v nich schovaný…

Jak je to s veganskými proteiny?

Lidé na rostlinné stravě jsou většinou zvyklí, že na ně odevšad útočí reklamy na „bezchybné“ zelené doplňky stravy. Nejčastěji se objevují veganské proteiny – tedy instantní směsi, které mají alespoň 50% bílkovin. Tyto jsou na rozdíl od syrovátkových proteinů, které vznikají jako odpadní produkt mléčného průmyslu, většinou ze sóji, hrachu, rýže, konopí a dalších rostlinných…

LEGO dosáhlo kompletní obnovitelné energie dříve než se čekalo

Po čtyřech letech a šesti miliardové investici do dvou větrných elektráren dosáhla dánská skupina LEGO, která vyrábí proslulé stavebnice, 100 % pokrytí výroby energií z obnovitelných zdrojů. K příležitosti oslavy postavila firma největší větrnou turbínu na světě, jež je zapsána i v Guinnessově knize rekordů, a motivovala děti k tvorbě vlastních obnovitelných řešení. [eth_highlighted color="orange"]„Pracujeme…

5 léčivých účinků lipových květů

Podle polohy a klimatických poměrů kvete lípa především v květnu. Nejlépe je posbírat je čerstvé a rovnou usušit, abychom mohli jejich léčivých účinků využívat po celý rok. V případě lipového čaje jde navíc o účinný prostředek proti nachlazení a horečce. Čaj z lipových květů Na jeden šálek jednoduše přidáme dvě lžičky sušených lipových květů a…