Opět se nadechnout: rostliny, které přitom pomůžou

Přinášíme tipy na nejlepší byliny, které zbavují hlenu. I když už je sezona chřipek dávno za námi, trpí bohužel někteří lidé chronickými potížemi s neprůchodnými dýchacími cestami. Příroda nabízí spoustu léčivých bylinek – o účincích mnoha z nich se navíc ještě ani neví. Jen v Amazonii rostou tisíce nepopsaných druhů. Aby byly proti hlenu účinné, je nejlepší z níže vypsaných bylinek připravovat čaje nebo je inhalovat.

Eukalyptus

Oleje eukalyptových květů obsahují cineol, což je substance, která působí silně proti tvorbě hlenu, a zprůchodňuje tak dýchací cesty. To je jedním z důvodů, proč se tato rostlina tak často objevuje ve složení přípravků pro léčbu nachlazení. Olej bychom nikdy neměli nanášet ve větším množství – stačí jen tenká vrstva.

Šalvěj

I u šalvěje se jedná o listy, které mají protizánětlivé účinky a působí i proti tvorbě hlenu. Tato rostlina může pomoci také při bolestech krku, kašli nebo jako čaj.

Tymián

Díky jeho antibakteriálním a antivirovým vlastnostem je proti hlenu ještě více účinný. Pod jiným názvem je tymián znám jako mateřídouška obecná – s tímto jménem vzniká automaticky více spojitostí s léčivými účinky.

Máta

Máte je známou léčivou bylinou. Éterické oleje mohou opět pořádně probudit dýchací cesty. A jako vedlejší efekt máta neutralizuje PH prostředí v ústech a posiluje imunitu.

Oregano

Olej z oregana obsahuje substance, které působí přirozeně protizánětlivě, a též posilují imunní systém. Při kašli se oregano používá také – a sice ve formě čaje.

Aktuální články

Zobrazit všechny články >

Je víno veganské?

Ročně se v Česku vypije okolo 20 l vína ročně na hlavu. Češi tak v této statistice za ostatními Evropany zaostávají. Nejvíce se u nás pěstuje víno bílé, následuje červené a rosé. Otázkou však je, jestli si tento vznešený mok mohou dopřát i ti, kteří jsou z etických důvodů na čistě rostlinné stravě. Veganské víno?…

Domácí zelenina pro zimní dny

Zatímco dny jsou stále chladnější, stoupá u nás naopak chuť na hutná jídla. Pokud i přes nízké teploty nechceme zapomenout na regionální zeleninu, měli bychom zvážit domácí bohatou nabídku různých zimních druhů zeleniny. Ty jsou především regionální, bohaté na vitamíny a zdravé i zimních měsících. Květák Druhy květáku mají v zimě hlavní sezonu. Je v nich schovaný…

Jak je to s veganskými proteiny?

Lidé na rostlinné stravě jsou většinou zvyklí, že na ně odevšad útočí reklamy na „bezchybné“ zelené doplňky stravy. Nejčastěji se objevují veganské proteiny – tedy instantní směsi, které mají alespoň 50% bílkovin. Tyto jsou na rozdíl od syrovátkových proteinů, které vznikají jako odpadní produkt mléčného průmyslu, většinou ze sóji, hrachu, rýže, konopí a dalších rostlinných…

LEGO dosáhlo kompletní obnovitelné energie dříve než se čekalo

Po čtyřech letech a šesti miliardové investici do dvou větrných elektráren dosáhla dánská skupina LEGO, která vyrábí proslulé stavebnice, 100 % pokrytí výroby energií z obnovitelných zdrojů. K příležitosti oslavy postavila firma největší větrnou turbínu na světě, jež je zapsána i v Guinnessově knize rekordů, a motivovala děti k tvorbě vlastních obnovitelných řešení. [eth_highlighted color="orange"]„Pracujeme…