5 léčivých účinků lipových květů

Podle polohy a klimatických poměrů kvete lípa především v květnu. Nejlépe je posbírat je čerstvé a rovnou usušit, abychom mohli jejich léčivých účinků využívat po celý rok. V případě lipového čaje jde navíc o účinný prostředek proti nachlazení a horečce.

Čaj z lipových květů

Na jeden šálek jednoduše přidáme dvě lžičky sušených lipových květů a zalijeme je horkou vodou. Necháme vylouhovat asi deset minut.

Spektrum pozitivních účinků lípy je velmi pestré.

Záněty

Při zánětech, jako např. revma, poskytne lázeň z lipových květů příjemné odlehčení. Připravíme asi litr extra silného lipového čaje (louhujeme tedy déle než obvykle), a tento koncentrát pak přidáme do koupele.

Detox

Lípa pomůže i při „otravách“ organismu jako „čistící prostředek“. Pokud je čaj v létě příliš horký, můžeme louhovat i za studena – jen budeme potřebovat řádově hodiny, nejlépe desítky. Používáme opět vysoký koncentrát – vznikne červená barva. Pijeme po malých dávkách v průběhu dne.

Zažívání

Teplé lipové květy pomůžou nejen při nachlazení, ale také při při zažívacích potížích. Jsou proto vhodné při nadýmání, zácpě nebo bolestech břicha.

Oči

Velmi jednoduché a k tomu efektivní je účinek lípy na unavené a vyčerpané oči. Víčka na noc přikryjeme čerstvými lipovými květy a necháme se překvapit jejich účinkem následující ráno.

Volné radikály

Protože jsou květy z lípy výbornými antioxidanty, měly by zamezovat ničení buněk – a sice svými volnými radikály. Jsou proto více než doporučeníhodné při prevenci proti rakovině.

Máme-li možnost čerstvé kvítí nasbírat, rozhodně neuděláme chybu. Sušení je nejšetrnější úprava, při nichž zachováme maximum prospěšných látek. Pokud tuto možnost nemáme, můžeme sáhnout po přírodních produktech v lékárně nebo např. po kvalitních bylinných čajích, jejichž výrobců je dnes už nespočet.

 

Aktuální články

Zobrazit všechny články >

Je víno veganské?

Ročně se v Česku vypije okolo 20 l vína ročně na hlavu. Češi tak v této statistice za ostatními Evropany zaostávají. Nejvíce se u nás pěstuje víno bílé, následuje červené a rosé. Otázkou však je, jestli si tento vznešený mok mohou dopřát i ti, kteří jsou z etických důvodů na čistě rostlinné stravě. Veganské víno?…

Domácí zelenina pro zimní dny

Zatímco dny jsou stále chladnější, stoupá u nás naopak chuť na hutná jídla. Pokud i přes nízké teploty nechceme zapomenout na regionální zeleninu, měli bychom zvážit domácí bohatou nabídku různých zimních druhů zeleniny. Ty jsou především regionální, bohaté na vitamíny a zdravé i zimních měsících. Květák Druhy květáku mají v zimě hlavní sezonu. Je v nich schovaný…

Jak je to s veganskými proteiny?

Lidé na rostlinné stravě jsou většinou zvyklí, že na ně odevšad útočí reklamy na „bezchybné“ zelené doplňky stravy. Nejčastěji se objevují veganské proteiny – tedy instantní směsi, které mají alespoň 50% bílkovin. Tyto jsou na rozdíl od syrovátkových proteinů, které vznikají jako odpadní produkt mléčného průmyslu, většinou ze sóji, hrachu, rýže, konopí a dalších rostlinných…

LEGO dosáhlo kompletní obnovitelné energie dříve než se čekalo

Po čtyřech letech a šesti miliardové investici do dvou větrných elektráren dosáhla dánská skupina LEGO, která vyrábí proslulé stavebnice, 100 % pokrytí výroby energií z obnovitelných zdrojů. K příležitosti oslavy postavila firma největší větrnou turbínu na světě, jež je zapsána i v Guinnessově knize rekordů, a motivovala děti k tvorbě vlastních obnovitelných řešení. [eth_highlighted color="orange"]„Pracujeme…